Teaching Staff

Below you will find a detailed list of academic teaching staff listed by each subject department.

Senior School Teaching Staff

 

Departmental Teaching Staff 
Art and Design 
Mrs M Peck (Head of Department)
Miss L Herian
Mrs B W Jones
Miss F E Jones
Latin
Ms T A Thomas (Head of Department)
Mrs E Scullion
Biology
Mr N J Simms (Head of Department)
Miss J Galvin
Dr D R Pepper
Mrs A Martin
Mathematics 
Miss J M Griffiths (Head of Department)
Mrs J A Cryer
Ms M C Dawson
Dr O Exley
Mr A Dyer
Mr E J Griffiths
Mr R Smith 
Chemistry
Dr P Thompson (Head of Department)
Mrs V A Aspinal-O'Dea
Mr M S Lunt
Dr G J Moore
Modern Languages
Mrs M T Holmes (Head of Department)
Mrs S Graham
Mrs M Isherwood
Ms E L Kozlowski
Mrs S Thomas
Computing
Mr S A Luck (Head of Department)
Music
Mr T Sagar (Head of Department)
Mrs J Perkin
Design and Technology
Mr D J Lambert (Head of Department)
Mr P E Finney
Physical Education 
Mr B T Gibbons (Head of Boys PE)
Miss E L Thornbury (Acting Head of Girls PE)
Mr G M Chesterman
Mrs R C Lea
Mr A Merali
Miss S N Stone
Miss E M Stubbs
Mr C Wilson
Mrs L J Wiseman
Economics
Miss L E Barton (Head of Department)
Mr A R Sparks
Physics
Mr N P Migallo (Head of Department)
Dr J L Klein
Mrs K Rigby
English
Mrs A A Keay (Head of Department)
Mrs J Betts-Nicholosn 
Mrs B Godridge
Mr R M Lench
Mrs L Marrable-Griffiths
Miss K Saunders
Mr A R Sparks
Mr S S Yu (Drama)
 
Psychology
Mr N I Browne (Head of Department)

 

Food and Nutrition 
Mrs J A Machin (Head of Department)
Religious Studies and Philosophy
Mr A Poole (Head of Department)
Mr J S Preston
Mrs S J Stockdale
Geography
Mr T P Jowitt (Head of Department)
Mrs N J Mackintosh
Mr D P Sherratt
Learning Support
Mrs K Walker (Learning Support Coordinator) 
Mrs L A Merali
History
Dr D Dunlop (Head of Department)
Mr D A Cawdron
Mrs J A Simms
Mrs S J Stockdale
EPQ Coordinator 
Dr D R Pepper

 

Prep Teaching Staff

Prep Senior Management Team
Head of Prep
Mr N Vernon
Deputy Head
Mr M Erian
Assistant Head of Prep
Mrs S Spendelow
Assistant Head of Pre-Prep
Mrs N Erian
Nursery Manager
Mrs A Smith

 

 

Prep Form Teachers 
Prep 
6E
Mr M Erian
 
6J
Mrs M Johnson
 
5F
Mrs A Farnsworth
 
5R
Mr D Robinson
 
4B
Miss V Bostock
 
4S
Mrs S Spendelow
 
3D
Mrs C Deakes
 
3M
Miss A McKerlie
Pre-Prep
2KW
Mrs R Williams/Miss P Knighton (Mrs J Roberts for Autumn) 
 
2O
Mrs E Oram
 
1E
Mrs N Erian
 
1R
Miss H Roberts
 
RD
Miss S Darby
 
RS
Miss J Stanton

 

 

 

Teaching Specialists and Support Staff
Music Teacher
  Mrs C Hughes
Art Teacher
  Ms M Serventi
Sports Teacher
  Mr D Roberts
Teachers
  Mrs S Abbot
MFL Teacher
  Mrs C Arrowsmith
Learning Support (Rec-Y3)
  Mrs C Birkin
Learning Support (Y4-Y6)
  Mrs K Hazeldine
Prep Classics Teacher
  Mrs E Scullion
Swimming Teacher
  Mrs L Wiseman
Receptionist
  Mrs H Sheldon
School Nurse
  Mrs G Ellis
Teaching Assistants 
  Mrs S Bladen
    Mrs M Davies
    Mrs L Downing
    Mrs H Edwards
    Mrs S Griffiths
    Mrs C Horrocks
    Mrs J Smith
    Mrs T Sissons

 

Nursery Staff

Nursery Staff 
Nursery Manager
Mrs A Smith
Early Years Practitioners
Mrs K Grady
 
Miss L Heneke
 
Mrs N McCarthy
 
Mrs T Rigby
  Mrs Loska
Nursery Assistant
Mrs K Edge
Nursery Apprentice
Miss Kyriacou